Bayer 04 Leverkusen mistrzem Bundesligi. Jak do tego doszło?

Bayer 04 Leverkusen w sezonie 2023/2024 zachwyca. To prawdziwa sensacja europejskiej piłki, dostarcza kibicom niesamowitych emocji, a ponadto śrubuje rekordy. Niemieckiej drużynie udało się przerwać 11-letnie panowanie Bayernu Monachium na szczycie Bundesligi. Jak tego dokonała?

„Neverkusen” odchodzi w zapomnienie

Xabi Alonso dokonał niemożliwego – zdetronizował panujących od 10 lat mistrzów Niemiec, Bayern Monachium i wprowadził powiew świeżości do Bundesligi. Hiszpański trener przejął Bayer Leverkusen 6 października 2022, gdy drużyna znajdowała się w ogromnych tarapatach. Działacze szukali trenera z wizją, który pozwoli zespołowi na osiąganie sukcesów w przyszłości.

Zaraz po przejęciu drużyny, 8 października 2022 roku Bayer pokonał 4:0 zespół FC Schalke. 04. Niestety, kolejne spotkania nie należały do najłatwiejszych. Morale zespołu znów nieco podupadły 12 października po przegranym meczu LM w fazie grupowej z FC Porto 0:3, a następnie w ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt aż 5:1. Był to jednak przełomowy mecz, od którego wszystko się zmieniło. Zawodnicy zaczęli przyswajać filozofię gry trenera i budować się na nowo. W kolejnych spotkaniach walczyli o niemal każdą piłkę i dawali z siebie wszystko na boisku. Dzięki zmianie nastawienia, od 1 listopada 2022 roku do 29 stycznia 2023 roku, Bayer nie przegrał ani jednego spotkania. W lidze zajął ponadto 6 miejsce, które zagwarantowało udział w Lidze Europy.

Drużyna zyskała również kilka znaczących wzmocnień: Alejandro Grimaldo, Victor Boniface, Nathan Tejo, Granit Xhaka, Jonas Hoffman.

Dominacja Bayeru Leverkusen w sezonie 2023/2024

Drużyna Xabiego Alonso, tuż przed ostatnią kolejką Bundesligi, może pochwalić się 27 zwycięstwami, 6 remisami oraz brakiem porażek. Zdobyła 87 bramek, a straciła zaledwie 23, co jest rzadko spotykanym rezultatem w światowej piłce na tak wysokim poziomie.

Już w 29. kolejce Bundesligi, „Aptekarze” mogli świętować mistrzowski tytuł. Zwycięstwo 5:0 nad Werderem Brema przypieczętowało triumf na szczycie niemieckiej tabeli, a jednocześnie pozwoliło przerwać 11-letnie panowanie Bayernu Monachium. Pierwszą okazję do wyjścia na prowadzenie miał już w 8. minucie gry Nathan Tella, gdy zagrywał piłkę wzdłuż bramki, a bliski zdobycia gola był Piero Hincapie. Kilkanaście minut późnień, gdy po starciu z rywalem na murawę upadł Jonas Hoffman, sędzia postanowił ocenić sytuację przeglądając VAR. Podyktował rzut karny, który na gola zamienił Victor Boniface.

W drugiej połowie spotkania, festiwal goli rozpoczął Granit Xhaka, który podwyższył wynik na 2:0. Następny był Florian Wirtz, który ostatecznie zaliczył hat tricka. Gdy wynik został ustanowiony na 5:0, kibice i drużyna mogli już świętować mistrzostwo Niemiec. Ponadto zanotowali 43. mecz z rzędu bez porażki.

„Aptekarze” po zwycięstwie w 29. kolejce mogli pochwalić się 79 punktami, a znajdujące się niżej w tabeli zespoły, czyli Bayern Monachium i VfB Stuttgart, miały ich zaledwie 63.

Co warte podkreślenia, w przedostatnim meczu ligowym rozegranym z VfL Bochum (5:0), drużyna Xabiego Alonso wyśrubowała kolejny rekord, czyli 50 meczów bez porażki. Jest absolutnym liderem wśród europejskich drużyn. Druga w tabeli Benefika, utrzymała passę zwycięstw w 48 spotkaniach w latach 1963-1965. Bayer Leverkusen szansę jeszcze podwyższyć rekord, ponieważ w tym sezonie do rozegrania pozostało mu jeszcze kilka spotkań.

Szalona radość kibiców – stadion jak po przejściu tornado

Gdy zabrzmiał ostatni gwizdek we wspomnianym wcześniej starciu z Werderem Brema, na BayArenę wparowali kibice, chcąc świętować historyczny sukces swojego zespołu. Radości nie było końca, a jak pokazują zdjęcia po zakończeniu fety, stadion zamienił się w jedno wielkie pobojowisko, ze zniszczonymi banerami reklamowymi, telebimami i infrastrukturą wokół murawy. Na pewno powodów do radości nie mieli pracownicy klubu, którzy cały bałagan musieli uporządkować.

Bayer 04 Leverkusen ma szansę na aż 3 trofea w sezonie 2023/2024

Sezon, jak marzenie. Tak można podsumować zmagania niemieckiej drużyny w tegorocznych rozgrywkach piłkarskich. Podobnie, jak XTB opinie ma pozytywne wśród klientów, tak samo niemiecka drużyna może liczyć wyłącznie na pochwały. Już wiadomo, że 22 maja powalczy o zwycięstwo w Lidze Europy z Atalantą Bergamo, a 25 maja zmierzy się w Pucharze Niemiec z drugoligowym FC Kaiserslautern. Jak przewidują bukmacherzy, wszystkie puchary powinny znaleźć się w rękach „Aptekarzy”.